17 czerwca 2024

Ile kieszonkowego dawać dziecku?

1 min read

Ile kieszonkowego powinieneś dać swojemu dziecku? To wszystko zależy od wieku dziecka.

 

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci w przedszkolu i zerówce otrzymują niewielką kwotę w ramach tygodniowego kieszonkowego, ale niekoniecznie musi być ona nazywana kieszonkowym. Nie trzeba też do niego dokładać, gdy dziecko rozpocznie naukę w szkole. Można by argumentować, że kieszonkowe jest przeznaczone dla starszych dzieci.

 

Wysokość kieszonkowego, które dajesz dziecku powinna zależeć od tego ile ma lat, do czego jest mu potrzebne i na co możesz sobie pozwolić. Jeśli dziecko jest bardzo małe, to kwota nie ma znaczenia: ważniejsze jest, aby zachęcić je do wyrobienia sobie dobrych nawyków w zakresie wydawania pieniędzy. Na przykład, jeśli dziecko chce zabawkę, która kosztuje 10 dolarów, powiedz mu, że będzie musiało poczekać, aż zaoszczędzi wystarczająco dużo pieniędzy, by móc ją sobie kupić. Ten rodzaj samokontroli jest niezbędny w kształtowaniu świadomości finansowej w młodym wieku.

 

W przypadku starszych dzieci należy zastanowić się, na co potrzebują pieniędzy i czy nas na to stać. Jeśli dziecko potrzebuje pieniędzy na jakieś zajęcia pozalekcyjne, takie jak pływanie czy lekcje muzyki, to można wydać na nie nieco więcej niż zwykle.

Więcej na: tiptors.pl