21 lipca 2024

Jak wyleczyć się z alkoholizmu?

2 min read

Alkoholizm to choroba, na którą cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zwykle zaczyna się niewinnie, od jednego kieliszka. Bywa za to fatalna w skutkach, dlatego wymaga bezwzględnego leczenia. Jakie są dostępne metody walki z nałogiem?

Identyfikacja problemu

Leczenie alkoholizmu opiera się przede na wszystkim na identyfikacji przez uzależnionego swojej choroby. Bez wyrażenia woli leczenia i dużego samozaparcia, terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Sam proces leczenia jest długotrwały i wynosi zwykle od 18 do nawet 24 miesięcy. W tym czasie chory powinien poddać się terapii, która może mieć różne formy. Podstawową jest psychoterapia przeprowadzana w ośrodkach ambulatoryjnych. Może odbywać się w grupach lub indywidualnie, w zależności od decyzji chorego i lekarza. Możliwe jest także podjęcia leczenia w ośrodkach pobytu dziennego, w których zajęcia trwają zazwyczaj od godziny 8 do 14 przez 5 dni w tygodniu. Nie każdy może pozwolić sobie na pobyt w takim ośrodku, często ze względu na zbyt odległe położenie placówki od miejsca zamieszkania bądź konieczności podjęcia pracy. Najtrudniejsze przypadki alkoholizmu leczone są na oddziałach leczenia zespołu abstynencyjnego, w ośrodkach zamkniętych. W placówkach publicznych leczenie trwa około dwóch tygodni, a następnie chory kierowany jest do poradni leczenia uzależnień. Natomiast w przypadku ośrodków prywatnych uzależniony ma możliwość pozostania do czasu całkowitego wyleczenia.

Farmakologia w walce z nałogiem

Leki i suplementy diety wspomagają odtruwanie alkoholowe Łódź i nieprzyjemne skutki odstawienia trunków. Choremu podaje się głównie leki nawadniające, witaminę B1 oraz benzodiazepin, który ma za zadanie zapobiec majaczeniu oraz zmniejszyć uczucie zdenerwowania, a także redukować bezsenność. Ten ostatni nie może być jednak stosowany zbyt długo, ponieważ ma działanie uzależniające. Poza wspomaganiem terapii antyalkoholowej, konieczne jest również leczenie chorób towarzyszących, takich jak na przykład choroby wątroby.