21 lipca 2024

Jak zachęcić umysł do działania na wysokich obrotach w 6 krokach

1 min read

Kiedy próbujesz zachęcić swój umysł do wykonywania zadań na wysokich obrotach, czasami pomaga powrót do podstaw. Podstawy szybkiego czytania są takie same jak w przypadku każdej innej umiejętności; musisz ćwiczyć i robić to regularnie. Oto kilka świetnych wskazówek, jak czytać szybciej:

 

  1. Ustal dzienny limit czasu i upewnij się, że się go trzymasz.

 

  1. Znajdź ciche miejsce, gdzie można skupić się na tekście, i wyłączyć wszystkie ekrany – telefony, telewizory, laptopy – aby uniknąć rozproszenia uwagi.

 

  1. Rób notatki podczas czytania. Rób tylko tyle notatek, aby pomogły ci zapamiętać główne punkty bez spowalniania czytania.

 

  1. Ćwicz czytanie na głos, co jak wykazały badania poprawia szybkość czytania 4 razy lub więcej. Możesz mieć tendencję do błędnego wymawiania słów, gdy czytasz po cichu, ale gdy czytasz na głos, można to natychmiast naprawić.

 

  1. Spróbuj używać audiobooka podczas dojazdów do pracy lub podczas ćwiczeń. Słuchanie audio pozwala ćwiczyć rozumienie ze słuchu, a jednocześnie ćwiczyć umiejętność czytania.

 

  1. Nie zniechęcaj się, jeśli zajmie Ci to trochę więcej czasu niż się spodziewasz! Kształtowanie nawyków i rozwijanie tych umiejętności wymaga czasu – bądź cierpliwy i konsekwentny wobec siebie i swojego tempa.