12 października 2024

Czy warto nauczyć się szybkiego czytania

2 min read

Niektórzy ludzie czytają bardzo szybko. Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie należysz do jednej z dwóch kategorii: albo próbujesz czytać szybciej lub aspirujesz do bycia kimś, kto to robi, albo znasz kogoś, kto należy do tej pierwszej kategorii i chcesz wiedzieć, czy naprawdę warto to robić. W tym krótkim artykule wyjaśnię, dlaczego szybkie czytanie jest świetne dla budowania słownictwa, dlaczego ułatwia rozumienie i jak może pomóc w retencji.

 

Co robi dla nas szybkie czytanie? Najbardziej bezpośrednią korzyścią jest to, że oszczędza czas. Jeśli książka ma 400 stron i możesz przewrócić te strony w godzinę, to znaczy, że możesz przeczytać całą książkę w cztery godziny. Oznacza to, że możesz skończyć 400-stronicową książkę w jeden dzień – jeśli książka jest na tyle dobra, że chcesz czytać dalej, to jest to fantastyczne! Oznacza to również, że jeśli masz 500-stronicową książkę i masz tylko 2 godziny wolne na czytanie, wciąż jest szansa, że skończysz całość. Bez żadnego wysiłku z Twojej strony, czytanie szybciej pozwoli Ci przebrnąć przez więcej książek niż gdybyś czytał w wolniejszym tempie.

 

Prawdą jest, że szybsze czytanie może pomóc Ci przebrnąć przez więcej rzeczy, które chcesz przeczytać, ale nie jest prawdą, że szybkie czytanie jest wartościowe w każdym kontekście. Z reguły, jeśli czytasz, aby zdobyć wiedzę akademicką lub zebrać informacje, istnieją inne strategie, które pomogą ci zachować nowe fakty lepiej niż szybkie czytanie tekstu.

 

Na przykład, niektóre techniki szybkiego czytania zalecają przeglądanie wyróżnionych części tekstu, co jest świetnym sposobem na zorientowanie się, co autor chce powiedzieć i dokąd zmierza. Jest to również przydatne do wyłapywania konkretnych szczegółów – gdy zastosujesz to prawidłowo, możesz użyć wyróżnień jako punktu odniesienia, który pomoże Ci przypomnieć sobie główne punkty, gdy wrócisz do ponownego czytania. Uważaj jednak, by nie polegać na nich zbyt mocno: łatwo jest zgubić ważne punkty, gdy nie są one w pełni przetworzone w pamięci, gdy się na nie natkniesz. Jeśli czytasz tylko dla rozrywki lub osobistego zainteresowania, przyspieszenie czytania da ci więcej czasu na inne zajęcia i sprawi, że twój umysł będzie mniej wyczerpany pod koniec dnia.