21 lipca 2024

Whisky Jack Daniels

5 min read

Przezroczysta butelka z czarno-białą etykietą i napisem Jack Daniels jest znana chyba każdemu miłośnikowi mocnych trunków. Jest jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych na świecie marek whisky. Produkowana od 1866 roku w destylarni w małej miejscowości Lynchburg w stanie Tennessee w USA. Kto jest właścicielem Jacka Danielsa? Wynaleziony został przez charyzmatycznego Jaspera Newtona „Jacka” Daniela. Destylarnia Jack Daniels od 1956 roku jest własnością amerykańskiej Brown-Forman Corporation, który posiada także bourbon Woodford Reserve oraz wódkę Finlandia. Firma zarejestrowana przez Jaspera Newtona jest pierwszą i najstarszą oficjalnie zarejestrowaną destylarnią w Stanach Zjednoczonych. Whisky Jack Daniels jest produkowana jest zacieru, który zawiera 80% kukurydzy, 8% żyta, 12% słodu jęczmiennego. Woda do rozcieńczania destylatu pochodzi z własnego podziemnego źródła. Duży udział kukurydzy jest charakterystyczny dla wszystkich whisky amerykańskich. Prawo wymaga żeby było to przynajmniej 51%, ale większość marek, jak i Jack Daniels, zbliża się do 80%. Wysokokaloryczna kukurydza przede wszystkim daje zacierowi duży ładunek skrobi, czyli cukru, z którego powstaje alkohol. Whisky rozlewana jest w charakterystyczne butelki z czarną etykietką najczęściej o pojemności 0,5, 0,7 lub 1 litra (rzadziej spotykane są również 0,05, 0,75, 1,75 i 3 litry). Kształt butelek jest zbliżony do prostopadłościanu z szyjką. Czy Jack Daniels to prawdziwa whisky? Jack Daniels 0,7 nie jest Bourbonem, ale Tennessee Whisky. Jedyną różnicą jest dodatkowy krok w procesie produkcji. Każda jej kropla whisky Jack Daniels jest filtrowana przez ponad 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Ten proces trwa około 10 dni i nadaje jej charakterystyczny łagodny smak, który sprawia, że Jack Daniels nie jest określany mianem Bourbon, lecz Tennessee Whisky. Alkohol jest też dwukrotnie destylowany, najpierw w aparacie kolumnowym, potem w alembiku. Firma hoduje własne drożdże do fermentacji zboża, jako jedna z nielicznych gorzelni ma też własną produkcję beczek.

Ile leży Jack Daniels? Whisky Jack Daniels 0,7 nie przestrzega kalendarza. Jest gotowy dopiero, gdy degustatorzy powiedzą, że jest. Oceniają to po tym, jak wygląda. Po swoim aromacie. I oczywiście przy okazji smaku. Tak właśnie zrobił sam Jack Daniel ponad sto lat temu. Choć whisky nie podaje żadnej informacji o wieku wiadomo, że proces ten trwa około 4-5 lat. Popularna whisky Jack Daniels charakteryzuje się złoto-bursztynowym kolorem oraz następującymi cechami: zapach: węglisty, ze skarmelizowanym cukrem i filcem. Drewno eukaliptusowe płonące pod rusztem. Jej smak dość słodki i czysty, z nutami wanilii i biszkoptu z marmoladą, ale pod spodem młody i mocny. Finisz przyjemny, słodki z karmelowymi nutami i tonami wanilii, orzechów i zwęglonego dębu.

W Polsce dostępne są cztery rodzaje tej whisky są to: Old No. 7, znany także jako „Back Label” – jest to podstawowa i najbardziej kultowa wersja trunku, produkowana według niezmiennej procedury od II połowy XIX wieku. Receptura zacieru tego trunku składa się w 78% z kukurydzy, w 12% z żyta i w 10% z kukurydzy. Przed poddaniem wspomnianej procedurze filtracji jest także 2-krotnie destylowana. Gentleman Jack – odmiana ta jest nieco łagodniejsza w smaku od flagowego Old No. 7. Niezwykle subtelny smak trunku uzyskuje się poprzez poddanie go dwukrotnej filtracji przez węgiel drzewny, raz przed leżakowaniem, raz po. Jack Single Barrel. W jednej butelce znajduje się trunek pochodzący z jednej butelki. W praktyce oznacza to, że whisky z 2 różnych butelek może różnić się aromatem. Choć procedura destylacji jest taka sama, to trunki leżakują w różnych beczkach, położonych w różnych miejscach. Detale te mają wpływ na finalny i niepowtarzalny smak. Jack Daniels 0,7 Honey jest to likier miodowy sporządzony na bazie whisky. Obniżona zawartość alkoholu i słodki smak przełamany goryczą sprawiły, że szybko znalazł on swoich zwolenników. Jack Daniels 0,7 Fire to również likier powstały ze zmieszania „Old No. 7” z likierem cynamonowym. Sugerowana forma spożycia to „shoty” lub koktajle. Słodko – ognisty, smaczny, idealny na luźne, niezobowiązujące okazje. Jack Apple Winter Punch produkt sezonowy, sprzedawany wyłącznie zimą. Jest to likier na bazie whisky z wyraźną, korzenną nutą, idealnie nawiązującą do zimowo świątecznej atmosfery. Jack Daniels 0,7 cena whisky o tej pojemności jest bardzo przystępna na rynku. Występują również wersje niedostępne w Polsce, jest to między innymi Jack Green Label, który jest pozycjonowany niżej niż No. 7. W odróżnieniu od tak zwanej „czarnej etykiety” beczki leżakują na dolnych partiach magazynu, gdzie różnice temperatur są mniejsze dla poszczególnych pór roku.

W Polsce występują limitowane edycje Jacka Daniela, są to: Jack White Rabbit, Jack Monogram, Mr. Jack’s 160th Birthday, Jack 125 Anniversary Decanter, Jack Daniels 1850-2000 150 Birthday, Jack 1895 Replica Bottle, Jack Gold Medal 1904, St. Louis, Jack Gold Medal 1905 Liege oraz Jack ze scenami z Lynchburga. Whisky Jack Daniels 0,7 z colą to klasyka gatunku. Taki drink jest nie tylko prosty, ale również, dzięki coli, nabiera niepowtarzalnego smaku i charakteru. Dla wielbicieli nowości i niestandardowych połączeń, dobrym pomysłem może okazać się połączenie whisky ze spritem lub tonikiem, ćwiartką limonki oraz kilkoma kostkami lodu. Warto eksperymentować i pokusić się o dodanie do niego mleka. Ta zaskakująco smaczna mikstura może stać się twoją ulubioną. Jack świetnie smakuje w połączeniu z innymi trunkami, takimi jak wino musujące czy wermut. Wódka, tequila czy rum są natomiast alkoholami, których dla dobra żołądka lepiej nie mieszać z whisky. Syropy takie jak grenadyna, blue curacao, a także likiery: wiśniowy, żurawinowy czy porzeczkowy zawsze pasują do whisky. Stanowią najlepszy sposób na „podrasowanie” drinków, tworzonych z myślą o wielbicielach słodkich smaków. Jack Daniels z sokiem jabłkowym, grejpfrutowym, żurawinowym, pomarańczowym, cytrynowym czy egzotycznym, to również dobry pomysł na lekki owocowy drink. Propozycji jest wiele na podanie tej popularnej whisky, każdy znajdzie cos odpowiedniego dla siebie. Jednak smak i historia to nie wszystko, niejeden z nas zastanawia się w jakiej cenie można nabyć butelkę tejże wybitnej whisky? Tennessee whisky i cena to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł dotyczących alkoholu w całej sieci. Ten rodzaj bursztynowego trunku można kupić w różnym przedziale cenowym zaczynającym się od 70 złotych w górę. Ile kosztuje Jack Daniels 1 litr? Butelka Jack Daniels 1 litr jest bardzo przystępna jak na tak wysokiej jakości whisky wacha się od 110- 180 zł. Nie tylko pojemność 1 l jest w korzystnej cenie, inne pojemności whisky takie jak Jack Daniels 0,7 cena jest równie przystępna i atrakcyjna dla konsumentów. Dlatego też dzięki temu, że Jack Daniels 0,7 cena jego jest tak przystępna jest bardzo popularnym trunkiem na stołach i w lokalach na całym świecie. Każdy zna kwadratową butelkę z czarna etykietą. Na świecie sprzedaje się rocznie nawet 100 milionów butelek z podstawowej serii.