25 kwietnia 2024

Trzy atrakcje turystyczne, które spotkasz na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

2 min read

Łódzka ulica Piotrkowska jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Na ponad czterokilometrowej trasie nie brakuje niezwykłych atrakcji turystycznych, których po prostu nie można pominąć podczas zwiedzania miasta. Sprawdź, jakie ciekawe miejsca czekają na ciebie na słynnej ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

 

Aleja Gwiazd

Inspiracją do stworzenia w Łodzi Alei Gwiazd był jej odpowiednik z Hollywood. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Jan Machulski, a od 1998 roku pojawiło się już ponad 90 gwiazd reżyserów, operatorów i aktorów. Wybór Łodzi nie był przypadkowy, ponieważ to miasto jest nierozerwalnie związane z historią polskiej kinematografii. Sporo o filmowym obliczu Łodzi można dowiedzieć się na stronie https://lodz.travel/.

 

Pasaż Róży

W celu zobaczenia Pasażu Róży należy zajrzeć na podwórze Kamienicy Antoniego Engela, którą można znaleźć na mapie przygotowanej przez Łódzką Organizację Turystyczną. Wszystkie ściany tym podwórzu w 2014 roku zostały przyozdobione kawałkami pociętych luster, które tworzą mozaikę przypominającą róże. Autorką projektu jest Joanna Rajkowska, dla której inspiracją była choroba nowotworowa oczu jej córki Róży.

 

Galeria Wielkich Łodzian

Podczas spaceru ulicą Piotrkowską można natknąć się na rzeźby. Można przykładowo usiąść na ławeczce obok Tuwima czy też dotrzymać towarzystwa grającemu na fortepianie Arturowi Rubinsteinowi. Ich obecność jest związana z projektem Galerii Wielkich Łodzian, czyli grupy sześciu rzeźb postawionych ku pamięci sławnych osób związanych z miastem.