20 maja 2024

Ćwiczenia interwałowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

1 min read

Treningi interwałowe są świetne z kilku powodów. Po pierwsze, są skuteczne w spalaniu tłuszczu (i budowaniu mięśni też). Po drugie, są wydajne – wykonujesz świetny trening w krótszym czasie, niż na przykład podczas długiego biegu w wolnym tempie. Bez względu na to, jaki jest obecnie Twój poziom sprawności fizycznej, trening interwałowy może pomóc Ci osiągnąć go szybciej.

 

Treningi interwałowe występują w wielu różnych formatach i mogą być wykonywane na dowolnym sprzęcie cardio, od maszyny eliptycznej, przez bieżnię, po rower stacjonarny. Podstawowy format jest następujący: rozgrzewasz się przez około trzy minuty (spokojnym biegiem lub spacerem), następnie spędzasz około 30 sekund do 1 minuty na sprincie (lub pedałujesz tak szybko, jak tylko możesz) tak mocno, jak tylko możesz, po czym zwalniasz i wracasz do tempa rozgrzewki przez 90 sekund do 2 minut. Powtórz ten proces 3-5 razy, a następnie ochłoń przez 3-5 minut.

 

Interwały mogą na początku wydawać się onieśmielające – w końcu trudno jest się tak mocno przepychać, gdy dopiero zaczynasz. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że celem interwałów nie jest jak najszybsze wykonywanie ćwiczeń w każdej minucie treningu. W rzeczywistości taki rodzaj treningu byłby wyczerpujący i nie do utrzymania w czasie.

Więcej na: familysports.pl