25 kwietnia 2024

Czym jest fizjoterapia i jak może pomóc?

2 min read

Czy słyszeliście kiedyś o fizjoterapii? Jest to coraz bardziej popularna forma leczenia, która jest używana, aby pomóc ludziom poprawić ich ogólne samopoczucie fizyczne. Fizjoterapia, znana również jako terapia fizyczna, jest terapeutyczną formą leczenia, która wykorzystuje ćwiczenia fizyczne i techniki w celu leczenia urazów, zmniejszenia bólu, poprawy ruchu i promowania gojenia. W tym wpisie na blogu omówimy, czym jest fizjoterapia i jak może Ci pomóc.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta Gliwice jest pracownikiem służby zdrowia, który posiada kwalifikacje do oceny i diagnozowania kwestii związanych ze zdrowiem fizycznym. Jest przeszkolony w stosowaniu różnych metod leczenia, takich jak ćwiczenia, rozciąganie, masaż, manipulacja stawami, techniki mobilizacji, terapia ciepłem/zimnem i stymulacja elektryczna. Wszystkie te interwencje pomagają przywrócić normalne funkcjonowanie poprzez poprawę mobilności i siły, aby zapobiec dalszym urazom lub niepełnosprawności. Celem fizjoterapii jest powrót pacjentów do poziomu funkcjonowania sprzed urazu lub nawet powyżej.

Fizjoterapia może być stosowana w przypadku wielu różnych schorzeń, w tym urazów sportowych (takich jak skręcenia lub naciągnięcia), bólu stawów (np. zapalenie stawów), bólu nerwów (np. rwa kulszowa), bólu pleców (np. przepuklina dysku) problemów z równowagą (spowodowanych wiekiem lub stanem zdrowia). Może być również stosowany do opieki pooperacyjnej po zabiegach chirurgicznych, takich jak wymiany stawów lub operacje kręgosłupa. Dodatkowo, może pomóc w warunkach takich jak program odbudowy po udarze, pomagając pacjentowi odzyskać siłę, jednocześnie zwiększając koordynację i kontrolę równowagi.