20 maja 2024

Korony zębowe – kiedy są wskazane?

1 min read

Zęby stałe powinny służyć dorosłym do końca życia. Niestety bardzo często pacjenci albo za późno zaczynają troszczyć się o zęby, albo są one tak osłabione wypełnieniami, że wymagają dodatkowej stabilizacji, które zapewnią korony porcelanowe Kraków.

Wskazania do zastosowania koron zębowych

Korony porcelanowe Kraków należą do stałych uzupełnień protetycznych. Zakłada się je w przypadkach:

  • osłabienia korony naturalnego zęba lub jej mechanicznego uszkodzenia,
  • nieprawidłowego wyglądu korony zęba (przebarwienie),
  • osłabienia zęba po leczeniu kanałowym,
  • konieczności umocowania na zębach mostu protetycznego,
  • niezadowolenia pacjenta z koloru lub kształtu naturalnego zęba,
  • konieczności pokrycia implantu.

Leczenie przygotowujące zęby do założenia koron

Leczenie protetyczne można przeprowadzić tylko na zdrowych lub wyleczonych zębach. Dlatego, zanim stomatolog przystąpi do szlifowania zębów pod korony porcelanowe Kraków, musi przeprowadzić leczenie dodatkowe. Jest to zazwyczaj wymiana starych, nieszczelnych wypełnień na nowe, leczenie kanałowe lub też zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych w celu wzmocnienia odbudowy. Dodatkowo dentysta wykona zdjęcie rentgenowskie, by upewnić się, że nie ma przeszkód do rozpoczęcia kolejnego etapu leczenia.

Przy wykonaniu koron protetycznych ważna jest staranność i dokładność lekarza oraz doskonała współpraca z technikiem dentystycznym. Po sprawdzeniu, czy dana korona idealnie pasuje pod względem estetycznym i funkcjonalnym, lekarz cementuje ją na zębie.