20 maja 2024

Krótka historia sandałów

1 min read

Sandały pochodzą już od starożytnych Egipcjan, którzy tworzyli je ze skórzanych pasków z pętlą na palce. Przez wieki sandały były noszone przez wszystkich, od chłopów po królów, i przybierały różne style i nazwy. Nazwa “sandał” pochodzi od starogreckiego słowa oznaczającego “podeszwę” i została przejęta przez Rzymian dla ich własnego obuwia. Grecy i Rzymianie stworzyli również poprzednika klapka, zwanego solea, który był wykonany z miękkiej skóry, która owijała się wokół stopy.

 

Sandał z papirusu był popularnym stylem w starożytnym Egipcie. Składał się z dwóch pasków materiału, które były przymocowane wokół stóp, pozostawiając większość przodu otwartą (palce byłyby również odkryte).

 

Następnym krokiem ewolucyjnym był perski pantofel, który miał dwie oddzielne części – płaską podstawę, a następnie pasek, który owijał się wokół stopy, aby zabezpieczyć je w miejscu. Projekt jest podobny do tego, co można zobaczyć dzisiaj na przeciętnych klapkach.

 

W historii pojawiło się wiele innych stylów(buty z drewnianą podeszwą i skórzaną cholewką pochodzą z Grecji z 500 r. p.n.e.), ale dzisiejsze sandały są mniej skomplikowane niż kiedykolwiek wcześniej: wystarczy pasek lub dwa. Więcej na: sportygirl.pl.