17 czerwca 2024

Które kafelki podłogowe wybrać?

2 min read

Wbrew pozorom wybór kafelków nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Walory estetyczne są bardzo ważne, ale nie są jedyną kwestią, o której należy pamiętać. Dużo zależy od przeznaczenia podłogi i charakterystyki pomieszczenia. Sklepy posiadają w swojej ofercie niemal nieskończoną ilość wzorów i typów płytek, dlatego warto zrobić rozeznanie przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Na co zwracać uwagę przed zakupem ?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć jakie parametry posiadają płytki ceramiczne, które mają znaleźć się na podłodze. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ od tego zależy trwałość podłogi oraz bezpieczeństwo użytkowników. Po pierwsze należy podkreślić, że kafelki posiadają cztery gatunki jakości. Ceny płytek kształtują się proporcjonalnie do poziomu gatunku. Po drugie przy wyborze materiałów, warto kierować się indeksem ścieralności i parametrami, które kategoryzują stopień nasiąkliwości tworzywa.

 Wybór płytek w zależności od miejsca przeznaczenia

Funkcjonalność podłogi zależy od pomieszczenia, w której zostanie ułożona. W przedpokoju powinno się stosować gres o wysokim indeksie ścieralności i nasiąkliwości, ponieważ jest to miejsce szczególnie narażone na wpływ czynników zewnętrznych. W łazienkach zastosowanie znajdują płytki ceramiczne, które charakteryzują się wysokim poziomem antypoślizgowym. Podłoga kuchenna musi być wykonana z terakoty odpornej na środki chemiczne  i uszkodzenia mechaniczne, ponieważ często będzie wymagała czyszczenia. Kafelki znajdujące się na tarasie lub schodach zewnętrznych muszą posiadać właściwości mrozoodporne. Sprawdź outlet płytek katowice