20 maja 2024

Panele fotowoltaiczne – jak wybrać?

2 min read

Zauważyć można, że od jakiegoś czasu w naszym kraju fotowoltaika święci triumfy popularności i w zasadzie nie ma się, co temu dziwić ponieważ jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które również wiąże się z oszczędnością, tym bardziej że obecnie mamy możliwość skorzystania z rożnego rodzaju programów, które dofinansowują skorzystanie z fototowoltaiki. Zatem, warto wiedzieć, czym właściwie są panele fotowoltaiczne, jak działają i czy rzeczywiście warto skorzystać z tego rozwiązania.

Jak funkcjonują panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne (nazywane także elementami fotowoltaicznymi, słonecznymi czy słonecznymi) wykonane są z wielu drobniejszych części nazywanych ogniwami fotowoltaicznymi. Na jeden panel składa się mnóstwo związanych ze sobą ogniw. Praktycznie wszelkie ogniwa słoneczne mają odpowiednią konstrukcję oraz funkcjonują w podłożu o owe same działania fizyczne. Ogniwo fotowoltaiczne składa się z wielu warstw produktów, z jakich każda pełni ważną funkcję w procesie zmiany światła ciepłego w energię elektryczną.

Instalacja paneli fotowoltaicznych zapewnia przede wszystkim zniżkę kosztów na energię elektryczną, natomiast choćby zapewnia szanse uzyskania bezpłatnej energii elektrycznej, przy zainstalowaniu dobrej ilości paneli. Panele fotowoltaiczne mogą być również wykorzystywane z myślą o działalności gospodarczej. Tymże samym założenie paneli przy oborach, chlewniach czy kurnikach pozwala wygenerować prąd stosowany do oświetlania zewnętrznego, jednak również napięcia maszyn oraz robotów działających w domu. magazyn energii

Jak przechowywany jest prąd?
Są dwa rodzaje na przechowywanie oraz stosowanie prądu elektrycznego z fotowoltaiki. Pierwszy (off-grid) jest możliwy dzięki bankom akumulatorów, jakie Klient ma na swój użytek dzięki czemu ma szansę osiągnięcia pełnej niezależności energetycznej. Drugi, najpowszechniejszy polega na podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej (on-grid), gdzie uzyskana energia jest przechowywana. Podpisywanie umowy z Zakładem Energetycznym obejmuje także bezpłatny montaż licznika dwukierunkowego, jaki odpowiada za obliczanie energii jaką wprowadzamy do sieci.