21 lipca 2024

Program do układania diet profesjonalny

2 min read

Coraz więcej osób chce być fit. I bardzo dobrze. Chodzenie na siłownie czy zajęcia ruchowe, takie jak np. basen czy joga są dobrym pomysłem. W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch. Lecz sam trening to za mało. Ważna jest też dieta, można tu próbować działać samemu, ale lepszym sposobem będzie wybranie się do specjalisty, takiego jak dietetyk. Ta grupa specjalistów zawsze ma program do układania diet- profesjonalny. 

Czym jest profesjonalne układanie diety?

Każda osoba ma inne potrzeby żywieniowe. By dobrze ustalić jakie jest zapotrzebowanie na dane składniki i energie dla konkretnej osoby koniecznie trzeba to wyliczyć. Potrzebne są do tego wymiary takiej osoby. Bierze się pod uwagę czynniki takie jak wiek, masę ciała, wzrost, można zmierzyć odwody. Na podstawie takich danych można wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne i na składniki odżywcze, i przyrównać je do normy. Wtedy wiemy, jak ilościowo pod względem wartości odżywczych. Profesjonalny program do układania jadłospisów sam wylicza wszystkie potrzebne dane po ich podstawieniu, przez co pozwala skutecznie uniknąć błędu, a wartości są dokładne. Dobiera się także poziom aktywności fizycznej, tak zwany współczynnik PAL, od 1.0 do 2.

Charakterystyka programów do układania jadłospisów

Te najpopularniejsze programy do profesjonalnego układania diet są bardzo proste w obsłudze. Istnieję tam pewnego rodzaju schemat, kiedy osoba obsługująca program nauczy się jak on działa, będzie się nim sprawnie posługiwać. Można tam wyliczyć wszystkie podstawowe parametry pacjenta, program sam sprawdza czy dana osoba ma prawidłową, za dużą czy za małą masę ciała. System uwzględnia także stan fizjologiczny badanej osoby (np. ciąża). Są w nim podane takie dane, których wyliczenie “ręczne” zajęło by bardzo dużo czasu. Trudno było by wyliczyć wszystkie składniki tak by utrzymać je w normie w diecie. W programie od razu można poprawić wszystko, tak by było zgodne z zalecanymi normami. Automatycznie wylicza się wszystko, łącznie z pierwiastkami śladowymi obecnymi w żywności.  Program też łatwo pozwala zaplanować kolejne posiłki i podział w nich na energię i inne składniki odżywcze.