17 czerwca 2024

Dlaczego rozciąganie jest konieczne przed treningiem?

1 min read

Kiedy przygotowujesz się do rozpoczęcia treningu, możesz nie myśleć zbyt wiele o swoim przedtreningowym rozciąganiu. Nie chcesz tracić cennego czasu na stanie bezczynnie, ale ta 10-minutowa sesja rozciągania zawsze była częścią twojej rutyny, prawda?

 

W rzeczywistości korzyści płynące z rozciągania są tak liczne, że trudno je wszystkie wymienić. Rozciąganie przed ćwiczeniami może poprawić zarządzanie bólem po urazie, zmniejszyć ryzyko urazu podczas treningu, a nawet zwiększyć wytrzymałość. Dlaczego więc wciąż go pomijamy?

 

Głównym powodem, dla którego ludzie unikają rozciągania jest brak czasu. Jeśli masz ważny trening i tylko 10 minut na przygotowanie się, to zrozumiałe, że rozciąganie może nie być na Twojej liście priorytetów.

 

A jeśli Twój sport lub aktywność nie wymaga żadnej elastyczności (np. podnoszenie ciężarów lub sprint), to być może nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, co można zyskać dzięki rozciąganiu przed rozpoczęciem ćwiczeń. Ale nawet jeśli nie potrzebujesz tego do niczego konkretnego, rozciąganie przed treningiem da Twojemu ciału trochę czasu na rozgrzewkę i pomoże stawom poruszać się bardziej płynnie – co jest szczególnie istotne dla każdego, kto podnosi ciężary lub angażuje się w cardio o dużej sile uderzenia, takie jak bieganie czy pływanie.

Więcej na: techmove.pl